English

  صفحه اصلی    درباره    اخبار    گالری    تماس

مقدمه                    
عوامل تأثیر گذار در اتخاذ  تصمیم  به تأسیس IHCC                                
تأسیس شهرک سلامت در گفتگوی اولیه با شهردار اصفهان                
تأسیس IHCC  و انتخاب محل پروژه                                
برگزیدن شرکت بین المللی Cadiz  برای طراحی پروژه                  
اولین کلنگ اجرائی توسط استاد پروفسور سمیعی             
پژوهش و تدوین برنامه های پیشرفته و تدارک سیستم مکانیزه برای گردش امور در دوره بهره برداری
اتاق فکر             
دکترین IHCC          
ویژگیهای مجتمع پزشکی درمانی شهرک سلامت  
شرح مختصری از بخش اول(پارت یک)  
کلینیک ها و مطب ها  
واگذاری واحدها به متقاضیان     
شرح مختصری از بخش دوم(پارت دو) 
بخش سوم هتل چهار ستاره 


 

مقدمه
در چند دهه گذشته رشد تدریجی جمعیت اصفهان از یکسو و افزایش پزشکان از سوی دیگر دشواری های بسیاری را در مرکز شهر بوجود آورده است . طی این مدت آنچنان اقدام مقتضی که برای تناسب سازی رفاه مورد تقاضای مردم با وضعیت در حال تحول  جامعه ضروری بوده  صورت نگرفته است.
در هر حال چرخش روابط  بیماران، پزشکان و مطب ها با دشواری های  سنگینی روبرو شده و به یک مشکل بزرگ برای  کلان شهر اصفهان تبدیل شده است.
تجربه این رخداد در کشورهای توسعه یافته نشان میدهد که بهترین گزینه برای رفع این مشکل ایجاد شهرکهای سلامت  با رویکرد  بهره مندی از پزشکان متخصص و آخرین دستاوردهای مهندسی پزشکی است.


شرکت پرستیژلند ایران  که تجربه پروژه بزرگ اصفهان سیتی سنتر را در کارنامه خود دارد  با همکاری و مشارکت شهرداری اصفهان و با هدف حل مشکلاتی که بروز کرده  سرمایه گذاری و اجرای پروژه شهرک سلامت (IHCC) را که برای اولین بار در ایران تجربه میشود و رویدادی ملی تلقی میگردد  عهده دار شد.
 
 
 
عوامل تأثیر گذار در  اتخاذ تصمیم  به تأسیس IHCC   
1)      ترافیک سنگین در خیابان های مرکزی شهر بخصوص خیابان هائی که بیشترین تعداد پزشکان را در خود جای داده ، و ناهنجاریهای بسیاری را موجب شده است.
2)      کمبود پارکینگ که گاه بیش از یک ساعت از وقت بیمار را میگیرد.
3)      از محل پارک اتومبیل تا مطب پزشک شرایط برای رساندن بیمار به مطب دشوار و گاه آنها را با صدمات ناخواسته ای روبرو میکند.
4)      بیمار با گذر از این مشکلات هنگامی  به پزشک میرسد که دچار اضطراب، استرس، خستگی و عوارض ناشی از عوامل یاد شده گردیده و مشکلی بر مشکلات وی افزوده شده است.
5)      پزشکان معمولاً یک آپارتمان  دستکاری شده را در اختیار دارند که تناسب چندانی برای طبابت ندارد ، لذا نمیتوانند از تمامی امکانات و تکنولوژی پزشکی و سلامت برای بیمار     بهره مند  باشند.
6)      راهروها، آسانسورها  و اتاقهای انتظار که اساسا برای این منظور طراحی نشده است، اغلب متراکم از انواع بیماران و گاه بیماران سخت و واگیر دار است  که مشکلی بر مشکلات دیگر می افزاید.
با توجه به آنچه گفته شد و دلائل فراوان دیگر، عزم و اراده مؤسسین در ایجاد شهرک سلامت با استانداردهای جدید پزشکی و همچنین طرح بیمار محور یعنی محوریت سلامتی پایدار برای بیمار بعنوان یک ضرورت توسعه کیفی برای کلان شهر اصفهان بصورت قطعی درآمد.
و بالاخره با ایجاد عزمی
راسخ در مؤسسین، پروژه شهرک سلامت آغاز شد.   


 
 
 
 
اقداماتی که تا کنون در تحقق پروژه IHCC اعمال شده عبارتند از :
تأسیس شرکت شهرک سلامت در گفتگوی اولیه  با شهردار اصفهان و آغاز فعالیت IHCC
در سال  1390 خورشیدی پس ازگفتگوی  اولیه آقای دکتر سقائیان نژاد  شهردار اصفهان با سرمایه گذاران (شرکت پرستیژ لند ایران ، مجری پروژه اصفهان سیتی سنتر)  که توانائی های  خود را در زمینه طراحی ، مهندسی سازه و ایجاد یک انستیتوی مطالعاتی برای بکار گیری آخرین دستاوردهای علم و تکنولوژی به نمایش گذاشته بود ، موافقت مقدماتی برای تأسیس اولین شهرک سلامت در اصفهان بعمل آمد.  و منجر به تبادل یادداشت تفاهم بین طرفین گردید.
 

تأسیس IHCC  و انتخاب محل  پروژه
مطالعه در عرصه جغرافیائی شهر اصفهان آغاز شد و بالاخره پس از طی یک پژوهش پر زحمت محل فعلی به نشانی " اتوبان شهید آقابابائی، بعد از روگذرحکیم شفائی، بلوار سلامت  به مساحت 35000 متر مربع که در جوار فضای سبز و تفریح گاه وسیعی به مساحت 70000  متر " قرار دارد برگزیده شد .                               
به واسطه موقعیت خوبی که این زمین دارد  دسترسی به آن از کلیه نقاط شهری با کمترین زمان امکان پذیر خواهد بود .
 

برگزیدن  شرکت بین المللی Cadiz  برای طراحی پروژه
شرکت شهرک سلامت بعد از بررسی و مطالعات مقدماتی بالاخره  شرکت بین المللی Cadiz  را که دارای تجربیات خوبی در طراحی چندین Health care  در نقاط مختلف جهان و نیز سابقه  ارزشمندی در طراحی اصفهان سیتی سنتر بود ، برای طراحی این مرکز برگزید.
شرکت  Cadiz  طرح خود را با تکیه بر مطالعات مفصلی که لازمه چنین طرحی در اصفهان بود شروع کرد و بالاخره طرح خود را در اول سال 1391  تحویل شرکت  شهرک سلامت اصفهان نمود. این طرح شامل ساختمان شماره 1 ، ساختمان شماره 2 و هتل می باشد که مساحت کل مجموعه 127000 متر مربع است ،  همچنین فضای تفریحی با شکوهی که چون نگینی این مجموعه را در بر میگیرد.
 آرشیتکت این مجموعه ، با الهام از تجربه های گذشته خود در کشورهای مترقی دنیا و به منظور ایجاد فضائی جاذب که شهرک سلامت را از محیط های سرد بیمارستانی متفاوت میکند ، طبقه همکف عمارت را به رستوران های ارگانیک، هایپر مارکت، فروشگاههای معتبر داخلی و خارجی، آژانسهای مسافرتی بین المللی، شهربازی سرپوشیده و فروشگاههای طبی اختصاص داده تا بیمار و همراهان وی به محیطی گرم و سرشار از شادی ورود کنند.
 

اولین کلنگ اجرائی توسط استاد پروفسور سمیعی
مؤسسین شهرک سلامت علاقمند بودند که کلنگ آغازین این بنا که نیز آغاز تحولی فرخنده در امر پزشکی و سلامت کشور است توسط شخصیت فرهیخته ای که بر سکوی افتخار جهانی است به زمین زده شود.
لذا با هماهنگی های قبلی دعوتی از دانشمند سربلند و فاخر ایرانی جناب پروفسور سمیعی جراح و متخصص شهیر مغزو اعصاب برای آغاز عملیات اجرائی بعمل آمد . ایشان با گشاده روئی دعوت IHCC را پذیرفتند و طی مراسم با شکوهی که در تاریخ 12/07/1390 با حضور شهردار اصفهان ، ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دیگر مقامات برگزار شد،  کلنگ آغازین شهرک سلامت به دست مبارک ایشان و جناب دکتر سقائیان نژاد شهردار اصفهان ، جناب دکتر شیرانی ریاست دانشگاه علوم پزشکی و سایر مقامات ارشد استان  به زمین زده شد و آرزوی دیرینه بنیان گذاران  این مجتمع صورت عمل به خود گرفت.
بعد از رخداد فوق عملیات اجرائی پروژه در بهار 1391  آغاز گردید.
هم اکنون پروژه با سرعت و بصورت دو شیفت در حال اجراست ، مدیر اجرائی پروژه انتظار دارد که در بهار سال 1393 فعالیتهای ساختمانی حتی زودتر از برنامه به پایان برسد.
 

پژوهش و  تدوین برنامه های پیشرفته و تدارک سیستم مکانیزه برای گردش امور در دوره بهره برداری
شهرک سلامت جهت تحقق این هدف کمیته ای را تحت عنوان  کمیته راهبری با شرح وظیفه ای که تبلور از اهداف و خواسته های شهرک سلامت برای خدمتی نوین در زمینه پزشکی و سلامت دارد  تشکیل داده است .
این کمیته ترکیبی است از شخصیتهای با تجربه در زمینه های گوناگون از جمله آمار و اطلاعات کامل پزشکی اصفهان ،  شناخت از  پزشکان عمومی ،  متخصص و فوق تخصص در اصفهان ، شناخت از شخصیتهای علمی در حوزه پزشکی و سلامت ، آگاه به فضای آکادمیک و علوم پزشکی اصفهان ، متخصص در جامع نیازهای دوره بهره برداری ، دارای تجربه در شناخت و چیدمان نیروهای مورد نیاز در حوزه کلینیکها ، پاراکلینیکها ، اداری و مدیریت های دیگر و همچنین برنامه ریزی برای آموزش مورد نیاز این گروهها و نیز طراحی سیستم مکانیزه گردش امور با استفاده از دانش IT و آخرین پدیده ها در ارتباطات مجازی و رادیوئی و بالاخره برنامه ریزی زمانبندی شده و مدیریت آن برای کلیه امور یاد شده.
 

اتاق فکر
به منظور اطمینان بیشتر از تصمیم سازی های کمیته راهبری بخصوص آنچه به امور پزشکی و سلامت مربوط میشود، شهرک سلامت به تشکیل اتاق فکر اهتمام نموده است . تشکیل این اتاق  ضریب اطمینان IHCC را در  تصمیم گیری ارتقاء میدهد.
اتاق فکر IHCC متشکل است از پزشکان ارشد، صاحبنظر، معتبر و دارای سوابق علمی درخشان که نه تنها تصمیم سازی های کمیته راهبری  بلکه مسائل دیگری را هم که به موضوع پزشکی و سلامت   مربوط میشود و توسط کمیته راهبری  به این گروه ارجاع میگردد  مورد جرح و تعدیل و پردازش نظریه قرار می دهند.
 


دکترین IHCC
این کمیته طی مطالعات مفصل و گاه بررسیهای میدانی به تهیه و تحریر اهداف کلان ، استراتژی ، برنامه های کوتاه مدت ، بلند مدت ، تاکتیکهای ضروری و بطور کلی آنچه پیش نیاز لازم برای تدوین سند چشم اندازاست  اهتمام نمود.
کمیته راهبری سپس در یک دوره کاری فشرده و کمک گرفتن از شخصیتهای آکادمیک و صاحب نظر دست آوردهای خود را که  در سند چشم انداز آمده  در معرض پردازش نظریه آنها قرار داد.
 

ویژگی های مجتمع پزشکی درمانی شهرک سلامت
این مجتمع سه بخش عمده دارد:
·         اول  پارت 1 : شامل کلینیکها ، مطبها ، فروشگهای طبی و رستورانهای ارگانیک 
·         دوم پارت 2 :  شامل پاراکلینیکها اعم از داروخانه ، سیتی اسکن ، رادیولوژی ، فروشگاهها و امثال آن.
·         سوم : هتل چهار ستاره
 

       

شرح مختصری از  بخش اول  (پارت یک)
زیر بنای بخش اول قریب 84000  متر مربع در هشت طبقه است، دو طبقه پارکینگ با ظرفیت 1200 دستگاه اتومبیل میباشد.
طبقه همکف با ارتفاع 7 متر شامل رستورانهای ارگانیک، هایپر مارکت، شهربازی سرپوشیده،   گالری هنری ،  بانک، فروشگاههای معتبر داخلی و خارجی و فروشگاههای مرتبط با خدمات طبی و درمانی است.
در این بخش غذا، لوازم و تجهیزات پزشکی با استاندارد طبی عرضه میشود.  
در کلیه لابی های این مجموعه تابلوهای الکترونیکی  (wisdom of life feature wall) بسیاری از اطلاعات مورد نیاز مراجعین را مرتفع می نماید، از جمله هدایت مکرر بیماران، اخبارعلمی  ، تازه های پزشکی ، کلیپ های تفریحی آموزشی و برنامه های متنوع دیگر.
 

کلینیک ها و مطب ها
طبقه دوم، سوم و چهارم این عمارت به کلینیکها اختصاص دارد. در هر یک از این طبقات12  کلینیک بزرگ وجود دارد که مساحتهائی از 400 تا 1500 متر مربع دارند. سی و شش  کلینیک یاد شده حسب درخواست می تواند به گروههای پزشکی و مطبهای شخصی متعدد در آید.  قابل ذکر است که تمامی 36  کلینیک یاد شده بگونه ای طراحی شده اند که از سه جهت نور طبیعی دریافت میکنند.
 

واگذاری واحدها به متقاضیان
پزشکان علاقمند به خرید کلینیک یا مطب که دارای ’برد فوق تخصص یا تخصص باشند به زودی خواهند توانست با مراجعه به همین سایت از شرایط فروش آگاه شوند.
دانلود فرم متقاضیان خرید

 

شرح مختصری از بخش دوم ( پارت 2)
زیر بنای بخش دوم (پارت 2) قریب  30000 متر مربع در 7 طبقه است.  طبقه B2  زیر زمین به دلیل اختصاص آن به پرتونگاری و ضرورت عایق بودن از انتشار تشعشع در پایین ترین نقطه و تا ارتفاع قریب 7 متر در نظر گرفته شده است .
آنچه در این عمارت مستقر میشود عبارتند از :
1-      رادیولوژی ، پرتو نگاری ، پت سیتی اسکن و سایر انواع تصویر برداری در دو طبقه با مساحت 2400 متر مربع
2-      آزمایشگاههای طبی در دو طبقه با مساحت 4000 متر مربع
3-      داروخانه دوم  در طبقه همکف با مساحت 2000 متر مربع
4-      فروشگاه و رستوران در طبقات مختلف 1400 متر مربع
5-      سالن کنفرانس به مساحت 1400متر مربع
6-      کلوپ پزشکان جهت  استراحت و پذیرایی از پزشکان مجتمع و نیز کتابخانه تخصصی و دفاتر مدیریتی
7-      پل ارتباطی پارت 1 و پارت 2 که طبقه دوم هر دو عمارت را بهم متصل میکند.
 

بخش سوم هتل 4 ستاره
گرچه جا نمائی و اقدامات اولیه برای ساخت هتل به انجام رسیده است  اما بعد از پارت 1 و 2 در الویت بعدی قرار خواهد داشت .
تأسیس این هتل به منظور رفاه و پذیرائی از  پزشکانی است که از خارج کشور یا حتی داخل ، برای کنفرانسها و همایشهای علمی یا برنامه های درمان و پزشکی در IHCC حضور پیدا میکنند و نیز بیماران غیر بومی و همراهان آنها از داخل یا خارج. ا ین هتل در 14 طبقه و زیر بنائی معادل 12500 متر مربع ساخته خواهد شد.
 

 

► Isfahan Healthcare City
Copyright © 2011 IHCC. All rights reserved.

   Tel: (+98 311) 6640268-70   Fax: (+98 311) 6640271           Home  |  About  |  News  |  Gallery  |  Contact